Пуер - "земляний" чай з цілющим ефектом!
Пуер - найдавніший китайський чай, що традиційно виник в провінціях Юньнань, Сичуань і Гуанчжоу.
Характеризується особливим способом виробництва, який представлений тривалим процесом ферментації.
В якості сировини для виготовлення даного виду чаю завжди використовували великі дикорослі чайні дерева. І виділяли лише два підвиди чаю: шен пуер і хун синь або білі бруньки - менш пропечений сорт.
На сьогоднішній день існує величезна кількість сортів пуеру. Найвідоміші:
- Шу Пуер - винайдений в 70-х роках минулого століття;
- Шэн Пуер - найдавніший, за смаковими характеристиками схожий на зелений чай;
- Цзи я (пурпурні бруньки) або цзи цзюань (пурпурні вістря) - дають пурпурний колір настою;
- Пуер я бао (білі бруньки) - пуер з білим ворсом.
Як проходить процес ферментації?
Зібране свіже чайне листя деякий час зберігається в тіні, потім його прожарюють в спеціальних печах, котлах, таким чином зупиняють процес ферментації.
Далі сировину сушать на сонці. Залежно від погодних умов цей процес може проходити і під спеціальними навісами або ж у печі. На це йде 2-4 дні. Таким чином виходить шен-пуер.
Щоб отримати Шу, шен піддають процесу ферментації. Яким чином? Сировину збирають у великі купи (шар приблизно в 40 см), поливають водою і накривають нетканим полотном або поліетиленом. Ферментаційний процес триває близько 60 днів і відбувається він за допомогою мікроорганізмів - цвілевих грибків. Звідси і характерний "земляний" смак пуеру. Такий спосіб зберігання сильно впливає на смакові якості чаю - пом'якшує його смак, зменшує гіркоту і терпкість. Купи періодично ворушать, підсушують, пресують в млинці: чай розпарюють і пресують. Далі млинці необхідно висушити. При достатніх площах і часу використовують природну сушку на стелажах при сонячному світлі, якщо потрібно прискорити технологічний процес - використовують сушку в печах.
Чи закопують пуер в землю для витримки?
Це міф! Існує думка, що пуер буквально закопують на зберігання в землю, але вона помилкова. Оскільки цей відмінний від інших сортів смак, чай набуває в результаті тривалого зберігання у вологому середовищі з підвищеною температурою. Під час ферментації руйнується структура листа, а сировина набуває незвичайного смаку і аромату.
Форми пресування пуеру
Пуер поставляється на ринок як розсипний так і пресований. Найпоширеніші форми останнього:
- млинець - Бін Ча (вага від 100 г до 5 кг);
- гніздо - То Ча (вага варіюється від 3г до 3 кг);
- цегла - Чжуань Ча (порції по 100, 250, 500г і 1кг);
- квадрат - Фан Ча (квадрати вагою в 100 г і 200г);
- гарбуз - цзинь гуа.
Пуер - ідеальний чай для початку дня!
Цей чай має відмінний тонізуючий ефект, підвищує мозкову активність, концентрацію уваги. Прекрасне джерело вітамінів і мінералів. За дослідженнями фахівців, він покращує роботу травної системи, прискорює метаболізм, сприяє швидкому переварюванню їжі.
Як заварювати пуер правильно?
Це найневибагливіший чай в заварюванні. Можна використовувати традиційне китайське заварювання або просто залити окропом, в будь-якому випадку ви отримаєте відмінний напій.
При традиційному способі приготування необхідно підготувати посуд: гайвань або глиняний чайник і піали. Попередньо посуд прогріваємо: окріп наливаємо в глиняний чайник, накриваємо кришкою, далі воду виливаємо на інший посуд.
Кількість чаю залежить від сорту. Наприклад, для шу-пуеру на 1 літр напою необхідно 8-10 г сухого листа, а для шен-пуеру підійде 6-8 г.
Наступний важливий етап - промивання чаю: заливаємо його окропом і відразу ж зливаємо воду. Важливо виконати цей нескладний процес, таким чином очистивши чай від пилу та інших забруднень, мікроорганізмів.
Далі переходимо до першого заварювання чаю. Наливаємо воду в підготовлений чайник з чайним листям і настоюємо протягом 5-10 секунд. Зливаємо готовий чай. Таким чином можна проливати чай до 10 разів! При цьому поступово збільшуючи час експозиції (заварювання) для отримання напою такої же міцності.
Дуже зручним посудом є гайвань - чаша з кришкою і блюдцем.
Вода — мати чаю
Особливу увагу слід приділити вибору якісної води, не жорсткої, із середнім рівнем ph. Тому що звичайною водопровідною водою можна неабияк зіпсувати смак напою. Якщо говорити про температури, то для шу-пуеру необхідний окріп 95-100 градусів, а для шен-пуеру згодиться вода з температурою в 80-90 градусів.
Як заварити пуер в таблетках
За опитуваннями споживачів, це найпростіший спосіб приготування напою, що бадьорить:
- необхідно взяти 1-2 (або 1-3 г на 100 мл) таблетки пуеру і розмочити її окропом;
- залити підготовленою водою 90-95 градусів і закрити термос.
Тепер ви знаєте, що таке чай пуер і як правильно приготувати цей напій.
Наостанок, хочемо розвіяти ще один міф. Кажуть, що чим більше витримка чаю (5, 10, 15 років) тим він краще, більш насичений і ароматний. Насправді на смакові якості чаю більше впливає якість сировини і умови зберігання, а не сам термін. Адже неправильне зберігання - і чайне листя приречене.
Обирайте краще і приємного вам чаювання!
- Кавові десерти: від класичного тирамісу до вишуканого торта СтарбаксКава – не лише улюблений напій, але й чудовий інгредієнт для страв. У цій статті ми розглянемо найпопулярніші кавові десерти, від класичного тирамісу до інновацій. Ви дізнаєтесь про секрети приготування ідеального крему та отримаєте корисні поради щодо створення неперевершених тортів.
- Натуральний обліпиховий чай: приготування та користь для вашого здоров'яОбліпиховий чай з медом, імбиром, в комбінації з зеленим чи з додаванням апельсинового соку — справді цікава та корисна альтернатива звичним напоям. Якщо не хочеться готувати, то заваріть не менш смачний пакетований.