Неймовірна історія кави: від Калдима до напою з космосу
Він покорив народи, заселив континенти, пройшов через століття, змінюючись і розвиваючись. Він впливав на політику і економіку, його викрадали і забороняли, з-за нього навіть стратили! Але і сьогодні він, чорний або молочно-пінний, завжди ароматний і підбадьорливий, починає день мільйонів людей, наповнюючи їх натхненням. Сьогодні ми поговоримо про каву...
Коротка довідка
Визначення кави
Кава – це:
- Вічнозелена рослина родини Маренові.
- Напій з обсмажених зерен цієї рослини.
Два види кави
Основні промислові види кави – Арабіка і Робуста. Розрізняються формою зерна, смаком і складом: у Робусті кофеїну вдвічі більше, ніж у Арабіці. Вміле поєднання Арабіки з Робустою дозволяє створювати найкращі кавові бленди.
Склад кави
Зелені зерна кави складаються на 75% з вуглеводів, клітковини, білків і жирів, інші 25% – дубильні речовини, кофеїн, вітаміни, мінерали, органічні кислоти.
Людство знайомиться з бадьорить напоєм
Достеменно невідомо, ким і коли були відкриті дивовижні властивості кави. Давайте, торкнувшись легенд, звернемося до фактів.
Батьківщина і назва кави
Батьківщиною рослини вважаються вологі гірські ліси Ефіопії, його дикі предки досі зустрічаються там повсюдно. Саме слово «кава» могло походити від назви регіону Каффа, ефіопи ж називають його «буно» (buno).
Легенда про пастуха Калдиме
Одна з легенд розповідає нам, хто створив кави. У середині IX ст. його збудливу дію відкрив пастух на ім'я Калдим. Він помітив, як кози невтомно пустують, покуштувавши листя з якогось куща. Калдим поділився спостереженням з ігуменом одного монастиря, і той приготував з них відвар. Відчувши небувалий підйом сил, старець порадив пити відвар ченцям перед всенощными службами.
Вчені вважають, що в ті часи в Ефіопії кави не пили, а їли його ягоди – «кавову вишню». Пізніше зерна стали молоти, змішати з жиром, спеціями і скачувати в кульки. Ця енергійна закуска припала до вподоби кочівників-бедуїнів. Може, завдяки їм каву і потрапив на Аравійський півострів.
Перші плантації кави
У XII ст. ароматний напій став поступово завойовувати Аравію, спочатку у вигляді вина з забродивших ягід, потім у вигляді відвару з оболонки зерен.
Араби назвали кавовий напій «кахва» (qahwah) – «той, що відганяє сон» (ще один варіант походження назви). Перші згадки про нього зустрічаються в рукописах єменських монастирів у 50-х роках XV століття. Саме в Ємені кавове дерево окультурили і насадили перші площі для його вирощування.
У XV-XVI ст. кава поширився по всій Аравії, а потім потрапив у Каїр, Дамаск, Багдад і Стамбул. З XV і до кінця XVII ст. єменське місто-порт Аль-Моха був головним центром торгівлі кави в світі. Довгий час сам кави називали «мокка», сьогодні «Мокко» – це місцевий сорт арабіки.
Зародження кавової культури
В 1547 р. губернатор Ємену Оздемір-паша пригостив кавою султана Сулеймана Пишного у Стамбулі. Султан прийшов у захват, і кава одразу увійшов у моду при дворі.
Перша кав'ярня
У 1554 р. в Стамбулі відкривається перша кав'ярня, а через пару років «кахвехане» вже більш ніж півсотні. У них, розташувавшись на килимах і диванчиках, відвідувачі за чашкою підбадьорливого напою вели неспішні бесіди, грали в шахи, слухали музику або курили кальян.
Кілька разів султани намагалися забороняти кава і кав'ярні з релігійних і політичних мотивів. Кавоманів суворо карали за непокору, аж до смертної кари, але кожен раз заборону знімався, оскільки народ продовжував пити каву підпільно.
Турецькій культурі ми зобов'язані не тільки кав'ярнями, а і посудом для приготування і подавання кави, такими, як джезва (турка), витончені кавники, чашки. Але головне, саме тут стали обсмажують кавові зерна на відкритому вогні, що поліпшило смак, аромат напою і наблизило їх до сучасних.
Кава підкорює Європу і Америку
У 1615 р. венеціанські купці привозять каву в Європу. Популярність напою поступово зростає, в містах починають відкриватися перші кав'ярні:
-
Італія, 1645 - у Венеції, 1760 – в Римі;
-
Англія, 1650 - в містечку Оксфорд, 1652 – в Лондоні. В 1739 р. в Лондоні їх вже понад півсотні;
-
США, 1670 – у Бостоні;
-
Франція, 1671 – в Марселі, 1672 – у Парижі;
-
Німеччина, 1675 – у Бремені, 1721 – у Берліні;
-
Австрія, 1685 – у Відні;
-
Польща, 1724 – у Варшаві;
-
Російська Імперія, 1740 – в Петербурзі.
Як і в країнах Азії, європейські кав'ярні стали справжніми соціально-культурними центрами. Тут збиралися вчені, поети, художники, музиканти, ділки, студенти. Хто поговорити, посперечатися хто, а хто і послухати. За сприяння освіті кафе в Англії стали називати «університетами за пенні» (стільки коштував вхід і чашка кави).
З часом європейці винаходять свої унікальні рецепти напою. Наприклад, кава по-ірландськи – з віскі і холодними вершками, еспресо по-римськи – з шматочком лимона, а кава по-віденськи – з шоколадом і збитими вершками.
Кавові плантації захоплюють світ
Йеменцы тщательно берегли свою кофейную монополию, веками запрещая к вывозу невысушенные семена, но в 1650 г. индийский паломник Баба Будан тайно вывозит несколько зёрен на родину. Европейцам также удаётся раздобыть бобы, и к середине XVIII в. на землях колоний разбивают плантации:
-
Голландия - в 1699 на о. Цейлон и Суматра. Вскоре Амстердам выходит на первое место в мире по продаже кофе;
-
Франция - в 1726 на Мартинике, затем на Мадагаскаре, Бурбоне, в Гваделупе и Французской Гвинее, в конце XIX в. – во Вьетнаме;
-
Португалия - в 1727 в Бразилии;
-
Англия - в 1730 на Ямайке, в конце XIX в. в Кении и Австралии;
-
Испания – в 1731 на о. Санта-Доминго, в конце XVIII века в Венесуэле и Мексике.
Новые технологии на стыке XIX-XX вв.
Этот период характеризуется изобретением машин и технологий, который позволили облегчить получение чашечки любимого напитка и помогли ему войти в каждый дом:
-
1890 - растворимый кофе изобретает и патентует Дэвид Стрэнг (Новая Зеландия).
-
1900 - кофе выходит в продажу в вакуумной упаковке.
-
1901 - миланский инженер Луиджи Беццера изобретает первую эспрессо-машину.
-
1903 - Людвиг Розелиус и Карл Виммер придумывают технологию декофеинизации кофе.
А в XXI веке…
В 2019 году стартап из Объединенных Арабских Эмиратов Space Roasters заявил о создании технологии по обжарке кофейных зерен в космосе. По мнению основателей компании, условия невесомости являются лучшими для качественной обжарки, так как зерна не соприкасаются с раскаленной жаровней, что позволяет получить идеальную чашку кофе. Её стоимость также будет космической – от 500 долларов за чашечку.
І в цьому ж році було відкрито онлайн-магазин чаю та кави «Space Coffee», де можна легко і зручно купити зерновий або мелену каву кращої якості за вигідною ціною. Ласкаво просимо!
- Кавові десерти: від класичного тирамісу до вишуканого торта СтарбаксКава – не лише улюблений напій, але й чудовий інгредієнт для страв. У цій статті ми розглянемо найпопулярніші кавові десерти, від класичного тирамісу до інновацій. Ви дізнаєтесь про секрети приготування ідеального крему та отримаєте корисні поради щодо створення неперевершених тортів.
- Натуральний обліпиховий чай: приготування та користь для вашого здоров'яОбліпиховий чай з медом, імбиром, в комбінації з зеленим чи з додаванням апельсинового соку — справді цікава та корисна альтернатива звичним напоям. Якщо не хочеться готувати, то заваріть не менш смачний пакетований.