Китайський чай пуер: пити чи не пити
Чи доводилося вам чути про чай з таємничою назвою «пуер»? Сьогодні ми розповімо, чому він так називається, де його вирощують, як правильно його заварювати, і як він діє на організм.
Що таке чай пуер?
Походження й назва
Пуер – особливий китайський чай сильної ферментації, один з найдорожчих видів чаю в світі. Батьківщиною пуеру вчені вважають вологі тропічні ліси у передгір'ях Тибету (нинішні території південних китайських провінцій Юньнань і Сичуань, північні провінції М'янми, Лаосу і В'єтнаму). Назву напій отримав в старовину від невеликого повітового містечка Пуер, знаменитого своїм чайним ринком. Багато століть поспіль місцеві жителі привозили сюди на продаж чай-сирець і вже приготований чай, спресований у коржі, готовий до перевезення купцями в інші міста і країни.
Виробництво пуеру в наші дні
Сьогодні виробництво автентичного пуеру обмежене територією провінції Юньнань (КНР), де на схилах гір досі зустрічаються стародавні чайні дерева віком до 2000 років, а найстаршим фабрикам тут понад 500 років. Теплий, вологий клімат цих місць дозволяє вирощувати високоякісну сировину і збирати по декілька врожаїв на рік. А завдяки місцевій мікрофлорі в результаті ферментації виходить той самий, знаменитий на весь світ пуер.
Види пуеру. Особливості, спільні риси та відмінності
Пуер прийнято розділяти на два види: шен («сирий», «свіжий») і шу («приготований»). Обидва пуери виготовляються з юньнаньского чаю-сирцю, обробленого, скрученого і висушеного на сонце. Далі для ферментації кожного виду застосовуються різні технології.
Традиційний пуер
Для виробництва класичного шен-пуеру, сировину пресують в млинці, цеглу або інші форми, просушують, упаковують і відправляють достигати в спеціальні приміщення. Процес ферментації може тривати від кількох місяців до десятків років. При цьому колір чаю темніє, смак і аромат поліпшуються, стаючи все більш тонкими і багатогранними, а ціна збільшується в рази.
Високі технології в чайній справі
Багато століть дозрівання пуеру відбувалося у дорозі, при перевезенні на конях у Тибет, Монголію та інші країни І лише в 70-х роках минулого століття виробники чаю в Юньнані винайшли метод «прискореної ферментації», в результаті чого і народився новий вид чаю – шу-пуер. За цією технологією величезні купи висушеного чаю поливають водою і накривають тканиною, запускаючи процеси бродіння. Дозрівання зазвичай триває від одного до трьох місяців, іноді до року. Потім шу-пуер висушують на сонці і ділять на сорти. Середньо - і крупнолистовий відправляють на пресування, а дрібний продають розсипом. Цікаво, що розсипний дрібнолистовий витриманий пуер також відомий як «пуер палацовий» – чай, призначений для вживання при дворі імператора.
Органолептичні властивості пуерів
Шен і шу-пуери відрізняються не тільки технологією виготовлення, але і кольором листа, а також кольором, ароматом і смаком настою. Лист готового шена великий, зеленувато-коричневий, колір настою змінюється з роками від жовтого до темно-червоного, аромат варіюється від квіткового, фруктового до деревного, димного. Смак - легкий, свіжий, терпкий, солодкуватий. Темно-коричневий лист шу-пуеру дає темний, майже кавовий настій з деревним, димним або шоколадним ароматом та глибоким м'яким, оксамитовим смаком. Як і у шен-пуеру, смак і аромат шу протягом дозрівання стають більш шляхетними, без різких нот.
І все ж, чай пуер шкода чи користь?
Дія на організм
Якщо ви ще не обрали найкращий пуер і роздумуєте, пити або не пити, погляньте, якими властивостями володіє цей напій молодості і краси! Отже, завдяки багатому хімічному складу пуер:
-
знімає втому, бадьорить
-
прояснює свідомість, стимулює розумову діяльність
-
знижує кров'яний тиск
-
благотворно впливає на роботу серця
-
сприяє зниженню рівня холестерину в крові
-
покращує травлення
-
прискорює обмін речовин, сприяє схудненню
-
володіє протираковими властивостями
-
заспокоює нерви, розслаблює
-
допомагає очистити організм від шлаків і токсинів
-
нейтралізує дію алкоголю та інших отруйних речовин
Чай Пуер протипоказання
Пам'ятайте, пуер діє на кожен організм по-різному, в залежності від віку, стану здоров'я, типу нервової системи та ін. Почніть свій чайний шлях з однієї маленької чашечки неміцного напою в день і спостерігайте за відчуттями. Не пийте пуер перед сном і на голодний шлунок. Будьте обережні при загостренні хронічних захворювань. Утриматися від вживання пуеру необхідно дітям, вагітним і годуючим жінкам.
Як правильно заварити пуер
- Підготуйте очищену, бажано, м'яку воду. Нагрійте її до необхідної температури (80° шен, 98° для шу-пуеру).
- Відокремте необхідну порцію чаю і «оживіть її», обдавши гарячою водою. Воду відразу ж злийте.
- Залийте пуер гарячою водою потрібної температури і настоюйте 10-20 секунд. З кожним наступним заварюванням збільшуйте час настоювання.
- Перелийте його в чашки без залишку і насолоджуйтеся чаюванням.
Пийте пуер не поспішаючи, маленькими ковтками, прислухаючись до відчуттів, щоб гідно оцінити його незвичайний смак і аромат. Пийте пуер, щоб прояснити розум, стати красивіше, молодше, гармонійніше, пийте пуер для схуднення, для здоров'я і просто для задоволення!
- Кавові десерти: від класичного тирамісу до вишуканого торта СтарбаксКава – не лише улюблений напій, але й чудовий інгредієнт для страв. У цій статті ми розглянемо найпопулярніші кавові десерти, від класичного тирамісу до інновацій. Ви дізнаєтесь про секрети приготування ідеального крему та отримаєте корисні поради щодо створення неперевершених тортів.
- Натуральний обліпиховий чай: приготування та користь для вашого здоров'яОбліпиховий чай з медом, імбиром, в комбінації з зеленим чи з додаванням апельсинового соку — справді цікава та корисна альтернатива звичним напоям. Якщо не хочеться готувати, то заваріть не менш смачний пакетований.